Adana Uçak Bileti

Dünyanı genişlet, yeni yerler keşfet

Yolculuğunu unutulmaz kılmana yardım edecek en güncel seyahat ipuçları,
uzman tavsiyeleri ve sektör bilgileri.

Adana Hakkında

3.45 milyonluk nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden biri olan Adana, Akdeniz Bölgesi’nde bulunur. Bu nedenle bölge, yıl boyu sıcak bir iklime maruz kalır.

Ilıman bir iklime sahip olan Adana’da, kış aylarında yağışa rastlanmaz. Bölge, yaz aylarında ise kavurucu sıcaklara maruz kalır.

Adana’nın %29’u ormanlıktır. Onun dışındaki bölümlere ise maki bitki örtüsü hakimdir.

Türkiye’nin en kalabalık 6. ili olan Adana’nın geçmişi, M.Ö. 6000’lere dayanır. Bölge geçmişten günümüze dek, Hititlerden Osmanlı İmparatorluğu’na kadar çok sayıda farklı devlet ve uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

Avrupa, Asya ve Orta Doğu arasında bir nevi geçiş konumunda bulunan bölge, doğa manzaraları ve tarihi yerleriyle pek çok turiste ev sahipliği yapar.

Adana’da görülmesi gereken başlıca yerler; Tepebağ Yörüğü, Seyhan ve Ceyhan Nehri, Taşköprü, Büyük Saat, Kazancılar Çarşısı ve Adana Merkez Camii’dir.

5 ilçesi olan bölgenin ilçeleri ise şöyledir; Karaisalı, Yüreğir, Seyhan, Sarıçam ve Çukurova.

Adana, oldukça zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Farklı kültürlerin lezzetlerini kendi bünyesinde barındıran şehir; Adana kebabı, şırdan, bici ve et yemekleri ile öne çıkar.

Adana bölgesinden birçok şehre doğrudan seferler mevcuttur. Adana Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım ise, tren ve otobüs seferleri ile rahatlıkla sağlanır.

(ADA) Adana Şakirpaşa Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Adana’nın merkezi kabul edilen Yüreğir, Kayalıbağ ve Reşatbey mahallesine 4-5 km uzaklıkta olan ve şehrin en yüksek nüfuslu Seyhan ilçesinde bulunan havalimanından şehre ulaşmak son derece kolaydır.

Otobüs – Minibüs

Adana Şakirpaşa Havalimanı’ndan şehir merkezine 135 ve 159 hat numaralı belediye otobüsleriyle direkt olarak ulaşılabilir.

Havalimanının hemen çıkışında yer alan duraklardan binilebilecek otobüsler ile şehir merkezine ve metroya kolayca gidilebilmektedir.

135 hattı ile Mithat Özcan Bulvarı-Atatürk Bulvarı-Şehir Merkezi- Balcalı gibi merkezi noktalara ve metroya ulaşılabilir.

159 hattı ile de İstasyon Kavşağı-Hastaneler-Süleyman Demirel Bulvarı-Kurttepe gibi merkezi noktalara gidilebilir.

Havalimanı önünde otobüslerden daha sık hareket eden ve kısa mesafe olduğu için daha çok tercih edilen minibüs ve dolmuşlar da yer almaktadır. Daha hızlı ve daha fazla noktaya ulaşan bu araçlar da havalimanından şehrin herhangi bir noktasına gitmek için tercih edilebilir.

Metro

Hastane – Akıncılar güzergahında işleyen metronun istasyonlarına 135 numaralı otobüsle ulaşım sağlanabilir. Havalimanına en yakın metro durağı ise Kocavezir’dir.

Metro istasyonlarından bazıları ise şöyle; Akıncılar-Cumhuriyet-Kocavezir-İstiklal-Fatih-Hastane.

Havaş

Adana Şakirpaşa Havalimanı'ndan çevre il ve ilçelere, Mersin, Tarsus, Ceyhan ve Osmaniye'ye ulaşımda genellikle HAVAŞ otobüsleri tercih edilebilir.

Havalimanının hemen önünden kalkan HAVAŞ otobüsleri, uçak iniş saatlerine göre servis hizmeti de sunmaktadır.

Taksi

Adana Havalimanı önünde 24 saat boyunca taksi bulunabilir.

Havalimanının şehir merkezine yakın olmasının avantajını kullanarak, rahat bir ulaşım için taksi sık tercih edilen bir ulaşım biçimidir.

Araç Kiralama

Adana Şakirpaşa Havalimanı, Adana’yı kendi özel aracıyla gezmek isteyen ziyaretçilere çeşitli imkanlar sunuyor. İç Hatlar Terminali’nde 5 adet, Dış Hatlar Terminali’nde 4 adet olmak üzere havalimanında 9 adet araç kiralama ofisi bulunmaktadır.

Dileyenler havalimanından şehir merkezine inmek için bu noktalardan araç kiralayarak, iş giriş-çıkış saatleri dışında trafik sorunu yaşanmayan Adana’nın keyfini araçlarıyla sürebilir.

Depar, Enterprise, Rent Go, Adana Gizem Oto ise Adana Havaalanı’ndaki araç kiralama firmalarından yalnızca birkaçı.

Adana Hava Durumu
Adana Yerel Saat