Amsterdam Uçak Bileti

Dünyanı genişlet, yeni yerler keşfet

Yolculuğunu unutulmaz kılmana yardım edecek en güncel seyahat ipuçları,
uzman tavsiyeleri ve sektör bilgileri.

Amsterdam Hakkında

Amsterdam, “özgürlük ülkesi” olarak tabir edilen Hollanda’nın başkentidir. 800.000’lik bir nüfusa sahip olan şehir, ismini Amstel Nehri’nden alır.

Amsterdam geçmişte küçük bir balıkçı köyüyken, günümüzde oldukça gelişmiş bir kent, bir turist cennetidir. Kanalları, kıymetli müzeleri, huzurlu ambiyansı ve ziyaretçilerine tanıdığı özgürlükleriyle görenleri kendine hayran bırakan şehrin gezilecek pek çok yeri vardır.

Bunlardan başlıcaları; Amsterdam Kraliyet Sarayı, Madame Tussauds Balmumu Müzesi, Vondelpark, Van Gogh Müzesi, Rijkmuseum, Stedjik Müzesi, Anne Frank Müzesi ve Dam Meydanı’dır.

Üçte biri su ve göllerle kaplı olan Amsterdam’da ılıman bir iklim hakimdir. Ancak buna rağmen kentin hava durumu sıklıkla değişime uğrar. Hiç beklenmedik bir anda bile yağmur görülebilen bölgede; yaz ayları ılık iken, kış ayları serindir.

Amsterdam halkı ve ziyaretçilerinin büyük bir kısmı bölgede bisiklet kullanır. Dolayısıyla şehrin hemen hemen her yerinde bisiklet yolları mevcuttur. Bu anlamda kentte yaya olanların dikkatli olmaları gerekir.

Amsterdam çok sayıda organizasyon ve etkinliğe de ev sahipliği yapar. Ancak bölgede düzenlenen organizasyonların birçoğu festival ve fuar şeklindedir. Bunlardan en çok duyulanları; Gökkuşağı Festivali, Hollanda Festivali, 3 ay boyunca süren Amsterdamse Bostheater Tiyatro Festivali ve Nisan ayında kutlanan Kral Günü’dür.

Birçok şehir merkezinden Amsterdam’a tren ve uçak bağlantıları mevcuttur. Şehre havayolu ulaşımı ise Amsterdam Schiphol Havalimanı ile sağlanır.

(AMS) Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Amsterdam Schiphol Havalimanı, Avrupa’nın en büyük 4. Havalimanıdır.

3 terminali bulunan Amsterdam Schiphol Havaalanı’nın dünya üzerinde yaklaşık 260 yere bağlantısı vardır ve yıl boyunca da yaklaşık 50 milyon yolcu burayı kullanmaktadır.

Havalimanından 24 saat boyunca tren seferleri yapılmaktadır. Şehir merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta olan Schiphol Havalimanı’ndan şehre ulaşım için tren dışında otobüs, taksi, araç kiralama, bisiklet gibi çeşitli ulaşım olanakları da bulunmaktadır.

Ulaşım Kartları

Amsterdam’da ulaşım için OV-chipkaart, Amsterdam Ragion Travel Ticket ve I Amsterdam City Card olmak üzere 3 ayrı kart seçeneği bulunuyor.

OV-chipkaart, Amsterdam’ın tüm toplu taşıma sisteminde pek çok şehrimizde uygulanan kartlı geçiş sistemine benzeyen bir seyahat kartıdır.

Tek bilet almak yerine bu kartla, sadece Amsterdam’daki değil Hollanda’nın tüm şehirlerinde tren, otobüs, tramvay ve metrolar kullanılabiliyor. OV kartını kullanırken her seferinde giriş ve çıkışlarda kartı okutmak gerekiyor. Çıkışta kart okutulmayınca geçerliliğini kaybediyor.

Bir diğer alternatif ise şehir içerisinde limitsiz seyahat hakkı tanıyan Amsterdam Ragion Travel Ticket. Bu bilet ise 1 günlük (18.50 €), 2 günlük (26 €) ve 3 günlük (33.50 €) seçenekler halinde satılmaktadır. 

Ayrıca Amsterdam Ragion Card ile Amsterdam’ın yakın çevrelerine ücretsiz ulaşım da sağlanabilir. Özellikle sadece Amsterdam’ı değil yakın çevresini de görmek isteyenler için oldukça cazip bir kart.

I Amsterdam City Card ile de 3 gün boyunca tüm toplu ulaşım araçlarına binilebilir, müzeler ücretsiz olarak gezilebilir ve bir de kanal gezisi yapılabilir.

Bu kart ayrıca bazı restoranlara yüzde 25 indirim de sağlıyor.

Özellikle 3-4 gün kalıp Amsterdam’ı gezmek isteyenlerin en çok tercih ettiği kart I Amsterdam City Card’tır.

Tren

Schiphol Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımın en pratik yolu trendir.

Havalimanından kalkan trenlerde Amsterdam Zuid (Ticaret Merkezi), Amsterdam Rai (Konferans Merkezi) ve Amsterdam Centraal (Merkez İstasyonu) duraklarına yaklaşık 25 dakikada ulaşabilir

Amsterdam’da tren seferleri oldukça sıktır, saatte yaklaşık 5 kez tren seferi yapılır.

Tren istasyonlarında gişelerden bilet alınabilir ya da Amsterdam genelinde OV-chipkaart denilen chipli ulaşım araçlarında kullanabileceğiniz kartlar da kullanılabilir.

Bisiklet

Amsterdam’da şehir için en yaygın ulaşım aracı bisiklettir. Şehrin hemen her bölgesinde, bisiklet park alanlarını bulmak mümkün.

Havalimanından kent merkezine kadar uzanan 15 kilometrelik özel bir bisiklet yolu da bulunuyor. Yollarda da geçiş üstünlüğü her zaman bisikletlerde.

Bisiklet kültürünün son derece gelişmiş olduğu kentin havalimanı içerisinde Donkey RepublicBike City Star Bikes RentalMac Bike gibi bisiklet kiralama firmaları bulunmaktadır.

Bisikletleri, günlük ya da haftalık ya da belirli saat dilimleri için kiralamak mümkün. Bisiklet kiralama fiyatları ise günlük yaklaşık 10 Euro.

Otobüs 

Amsterdam’da şehir içi ulaşımda otobüs seçeneği de tercih edilebilir.

Amsterdam Schiphol Havalimanı’n önünden 15 dakikada bir hareket eden 197 nolu otobüsle, şehir merkezine, Museumplein, Rijksmuseum ve Leidseplein’e kadar ulaşılabilir.

Havalimanından merkeze otobüsle yolculuk yaklaşık yarım saat sürebilir ama bu trafiğin o anki durumuna da bağlı.

GVB tarafından işletilen otobüsler şehrin hemen her yerine gider. Ayrıca burada otobüsten inmek için durakta inme zorunluluğu yok, şoföre söylemek yeterli.

Tramvay

Amsterdam şehir içinde tramvay en ünlü ulaşım araçlarından biridir.

Tramvayın havalimanı ile direkt bağlantısı bulunmasa da tren otobüs bisiklet gibi herhangi bir ulaşım seçeneğiyle Dam Meydanı’na ya da en yakın tramvay durağına gelenler, şehrin çok büyük bir kısmında ulaşım için tramvayı rahatlıkla kullanabilirler.

Bunun dışında Amsterdam’da metro da vardır fakat metro genelde şehir dışı bağlantılar için kullanılır.

Shuttle

Kent merkezine ulaşım konusunda bir diğer alternatif ise özel firmaların sunduğu servis araçlarıdır.

Connexxion firması, havalimanı önünden aldığı yolcuları şehirde faaliyet gösteren 100’den fazla otele ulaştırma imkânı sağlamaktadır.

Amsterdam Schiphol Havalimanı önünden her 30 dakikada bir şehir merkezine sefer düzenlemektedir. Connexxion shuttlelarının bilet fiyatları ise tek gidiş için 17, gidiş-dönüş içinse 27 Euro olarak belirlenmiştir.

Dileyenler havalimanına gidince değil de daha önce shuttle biletini internet sitesi üzerinden de alabilirler.

Daha özel bir ulaşım seçeneği de araç kiralama firması Sixt tarafından sağlanan myDriver hizmetidir.

Havalimanı önünden yolcularını alan ve kullanıcılarına, rezervasyona 1 saat kalana kadar iptal etme hakkı tanıyan bu hizmetin fiyatları ise gidilecek adrese, güne ve saate göre farklılıklar gösterir.

Taksi

24 saat havalimanı önünde olan taksiler, havaalanından kent merkezine ulaşımda acelesi olanlar için en uygun seçenek olabilir.

Merkeze ulaşım bedelinin 40 ila 50 Euro arasında tuttuğu taksilerin paylaşımlı ve özel olmak üzere 2 türü bulunmaktadır.

Paylaşımlı olanlarda rastgele insanlarla yolculuk edilirken, özel taksilerde tek başına veya sadece yanınızdaki grupla seyahat etmeniz mümkün.

Özel taksilerin açılış ücreti ise 2,89 Euro. Şehir merkezine yolculuk trafiğe bağlı olarak 25-45 dk arası sürebilir.

Taksilerde kredi kartı da kullanılabilir ve önceden rezervasyonla da daha rahat taksi bulunabilir.

Araç Kiralama

Amsterdam’da şehir genellikle bisikletle gezilse de daha çok yol kat etmek isteyenler ya da daha konforlu bir gezi yapmak isteyenler rahatlıkla araç kiralayabilirler.

Schiphol Havalimanı’ndaki araç kiralama merkezlerinden istenilen türde otomobil kiralama seçenekleri mevcut.

Havaalanında Alamo, AVIS, Budget, Europcar, Hertz ve Sixt gibi araç kiralama firmalarının ofisleri var.