Antalya Uçak Bileti

Dünyanı genişlet, yeni yerler keşfet

Yolculuğunu unutulmaz kılmana yardım edecek en güncel seyahat ipuçları,
uzman tavsiyeleri ve sektör bilgileri.

Antalya Hakkında

Antalya, Akdeniz Bölgesi’nin batısına doğru konumlanır. Dünyanın en büyük turizm merkezlerinden biri olan şehir, 630 kilometre uzunluğunda bir kıyı şeridine sahiptir.

Aynı zamanda ülkemizin de en kalabalık 5. ili olan şehir, 19 ilçe ve belediyeden oluşur. Bu belediyelerde de 910 tane mahalle bulunur.

Antalya, bir milyona aşkın nüfusunu her gün katlanarak arttıran bir şehir. Dolayısıyla bölgeye yaz turizmin katkısı yadsınamaz.

Tipik bir Akdeniz iklimine sahip olan şehir; yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı geçer.

Yaz sıcaklığı 40 derecelere kadar varan şehirde, ülkemizin en kapsamlı konaklama tesisleri yer alır.

Bu tesisler ise en yaygın olarak; Belek, Kemer, Alanya, Side, Tekirova, Kaş ve Kalkan ilçelerinde konumlanır.

Antalya, kendi bünyesinde doğa ve tarih tutkunları için pek çok seçenek bulunduran bir şehirdir.

Bölgede görülmesi gereken başlıca yerler; Termessos Antik Kenti, Tahtalı Dağı, Düden Şelalesi, Suna-İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi ve Kaleçi’ndeki Kurşunlu Şelalesi’dir.

Bölgede turizm dışında gelişmiş olan bir diğer alan ise seracılıktır. 

Antalya Uluslararası Havalimanı ise Antalya şehir merkezine yaklaşık 10 km mesafede bulunur. Bölgede yakın konumlanan bir diğer havalimanı ise Alanya’da yer alır.

Bu havalimanının ismi ise Alanya Gazipaşa Havalimanı’dır. Havalimanından inildiği taktirde kent merkezine ulaşım, taksi veya çeşitli havayolu firmalarının servisleri ile sağlanır.

Ancak kent merkezindeki bölgeler arasında, tramvay kullanımı yaygındır.

Antalya’da eğitim konusunda başarılı olan kurumlardan bazıları; Akdeniz Üniversitesi ve Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi’dir. Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi, bir vakıf üniversitesidir.  

Ayrıca Antalya, çok sayıda kültürel etkinliğe de ev sahipliği yapan bir bölgedir. Şehirde gerçekleşen organizasyonlardan başlıcaları; Uluslararası Aspendos Opera ve Bale ile Antalya Altın Portakal Film Festivali’dir.

(AYT) Antalya Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Antalya Havalimanı hem Türkiye’yi hem de dünyanın dört bir yanını bu turizm kentine bağlayan önemli bir noktadır. Bu havalimanından ister şehir merkezine ister kentin birçok köşesine, birbirinden farklı ulaşım alternatifleri kullanılarak gidilebilir.

En çok kullanılan ulaşım şekilleri HAVAŞ ve belediye otobüsleri olsa da Antray, araç kiralama ve taksi gibi seçenekler de değerlendirmeye son derece uygundur.

Eğer Antalya’ya ilk kez gidecekseniz, havalimanının hemen önündeki noktalardan Antalya Kart temin ederek tüm toplu taşımaları kullanabilirsiniz.

Otobüs

Antalyalıların havalimanından şehir merkezine gitmek için en çok tercih ettikleri ulaşım yöntemi belediye otobüsleridir.

600 numaralı belediye otobüsü her yarım saatte bir Antalya Havalimanı'nın hemen önünden kalkıp şehir merkezinden geçerek Antalya otobüs terminaline varmaktadır.

600 hattıyla tek seferde otobüs terminaline gidilebilir ve oradan Antalya’nın dört bir yanına giden otobüs ve dolmuşlara aktarma yapılabilir.

Bunun dışında 800 numaralı belediye otobüsünü kullanarak tek vesaitle Lara- Şehir merkezi- 5M Migros- Sarı Su gibi Antalya’nın önemli noktalarına ulaşılabilir.

Ayrıca VML54 numaralı otobüslerle de havalimanından yine Ermenek- Güzeloba-Mevlanaü- Sütçüler gibi merkezi durakların olduğu bir güzergahta ilerlenebilir.

Havaş

Havalimanından şehir merkezine ulaşımda alternatiflerden biri de HAVAŞ otobüsleridir.

Havalimanında hem İç hatlar hem de Dış hatlar terminal çıkışlarından kalkış yapan otobüslerin güzergahında, Çevre Yolu-Gazi Bulvarı-Antalya Otogarı-Akdeniz Üniversitesi-5M Migros gibi Antalya’nın merkez noktaları yer almaktadır.

Haftanın 7 günü 24 saat seferi bulunan HAVAŞ otobüslerinde saat 22.00 ile 01.30 arası uçak kalkış saatlerine göre servis düzenlenmektedir.

Antray

Antalya’nın raylı sistemi Antray, havalimanından şehre gitmek ama trafik çekmek istemeyenlerin bir numaralı ulaşım tercihidir.

Terminale çok yakın olan havalimanı durağı sayesinde ister Pınarlı- Kurşunlu- Expo yönüne, ister Meydan-Emniyet-Otogar-Fatih yönlerine kısa sürede gidilebilir.

Taksi

Antalya Havalimanı’na inişte İç ve Dış Hatların hemen önünde 24 saat boyunca rahatlıkla taksi bulunabilir.

Şehrin merkezine 13 km uzaklıkta olan havalimanından, merkeze göre çok daha uzak olan Dalaman, Fethiye, Alanya, Kumluca gibi turistik yerlere gitmek bütçenizi biraz sarsabilir.

Araç Kiralama

Havalimanında bulunan araç kiralama noktalarına giderek kendinize rahat bir ulaşım imkânı sunabilirsiniz.

Eğer şehir merkezine gitmek için araç kiralayacaksanız, D400 kara yolu üzerinden gidilebilirsiniz. Böylece merkeze varışınız yaklaşık 20 dakika sürer.

Aslanlar Oto, Antalya Havalimanı Araç Kiralama, Hertz, TürkCar ve daha birçok firmanın bulunduğu Antalya Havalimanı’nda ister iniş yapıldıktan sonra ister daha önceden internet ya da telefonla araç kiralanabilir.

Antalya Hava Durumu
Antalya Yerel Saat