Barselona Uçak Bileti

Dünyanı genişlet, yeni yerler keşfet

Yolculuğunu unutulmaz kılmana yardım edecek en güncel seyahat ipuçları,
uzman tavsiyeleri ve sektör bilgileri.

Barselona Hakkında

İspanya’nın gözde şehirlerinden Barselona, hemen hemen her mevsim turist cennetidir.

Fransa ile İspanya sınırının 150 kilometre güneyinde konumlanan şehir, İspanya’nın en büyük ikinci kentidir. Merkez bölgesinde 1,5 milyondan fazla insanın yaşadığı bölgeye, Akdeniz iklimi hakimdir.

Dolayısıyla Barselona’da kış ayları bile ılık geçer.

Kentsel dönüşümün başarılı örneklerinden biri olan Barselona’da yaygın olarak Katalanca dili konuşulur. Ancak Barselona turistik bir şehir olduğu için, bölgede İngilizce de yaygın olarak kullanılır.

Tarihi geçmişi M.Ö. 230’lu yıllara kadar uzanan şehir, 1900’lü yıllardan kalma ızgara planlı bir kent düzenine sahiptir.

Aynı zamanda şehir deniz kenarında konumlandığı için de gezilecek çok plajı ve görülecek pek çok tarihi yeri mevcuttur. Başlıcaları; Casa Mila, La Sangrada Familia Kilisesi, Park Güell, Colom Abidesi, Maritim Müzesi, Picasso Müzesi, La Font Magica (Fıskiye), Montjuic Dağı ve meşhur Barceloneta Plajı’dır. Şehrin en işlek meydanı ise La Rambla’dır.

Barselona, yerel öğelerine bağlı olan bir şehirdir. Boğa güreşi, Flamenko dansı ve Sardana dansı bunun en iyi örneklerinden biridir.

Şehirde hava yolu ulaşımları; Barselona Uluslararası Havalimanı ve Girona Costa Brava Havalimanı ile ağlanır. Barselona Uluslararası Havalimanı ile Barselona şehir merkezi arasında 17 km’lik bir mesafe bulunur. Barselona Uluslararası Havalimanı, hava trafiği oldukça yoğun olan bir havalimanıdır.

Girona Costa Brava Havalimanı ile Barselona şehir merkezi arasında ise 90 km’lik mesafe bulunur.

 

Barselona Havalimanları Ulaşım Bilgileri

(BCN) Barselona Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Barselona Havalimanı, şehrin merkezine yakın bir yerde konumlanan, 2 ayrı terminal binasıyla hizmet veren uluslararası bir havaalanıdır.

Barselona Havalimanı oldukça yoğun bir yolcu trafiğine sahiptir ve birçok uluslararası uçuşun transfer noktalarındandır.

Barcelona International Airport’tan şehir merkezine gitmek için metro, tramvay, otobüs, taksi ve araç kiralama gibi çok sayıda ulaşım alternatifi kullanılabilir.

Otobüs

Barselona Havalimanı’nda hem belediye otobüsleri hem de Aerobus isimli otobüsler hizmet vermektedir.

Aerobus isimli otobüsler, her iki terminal önünden de kalkmaktadır. Bu otobüsler Barselona Havalimanı’na gelen yolcuların şehre ulaşmak için en çok kullandıkları ulaşım alternatiflerinden biridir.

Ekonomik ve rahat bir yolculuk seçeneği olan Aerobus’lerle, Catalunya Meydanı’na kısa sürede gidilebilir. Catalunya Meydanı, Barselona’nın en merkezi noktalarının başında gelir ve bu meydan Ciutat Vella, Barceloneta ve El Raval gibi birçok önemli merkez noktasına yürüme mesafesindedir.

Aerobus kullanarak Barselona’nın daha birçok noktasına ulaşım sağlanabilir. Aerobus’ler Pl. Espanya, Gran Via-Urgell ve Pl. Universidad duraklarından da geçmektedir.

Bunun dışında 46 numaralı otobüsle ve N16 ve N17 gece hatlarıyla da ulaşım sağlanmaktadır.

Barcelona International Airport önünden hareket eden otobüsler, gündüzleri A1, A2 ve 46 isimli hatlarla, geceleri ise N16 ve N17 hatlarıyla ulaşım hizmeti vermektedir.

Bu sayede yolcular, her gün ve her saat havaalanı ile şehir merkezi arasında otobüsleri kullanarak ulaşımlarını sağlayabilir.

Havalimanı önünden hareket eden otobüslerden Aerobus’leri kullanarak şehir merkezine ulaşmak, o zaman dilimindeki trafik yoğunluğuna göre değişiklik gösterse de ortalama 30 – 35 dakika kadar sürmektedir. 46 numaralı otobüsler ile ise 45 – 50 dakikalık bir yolculuğun ardından şehir merkezine varılmaktadır.

N16 ve N17 hatları ise gece sefer düzenlediği için o saatlerde trafik olmadığından daha kısa sürede merkeze giderler.

Ayrıca, 46 numaralı hat Terminal 1’den hareket ettikten sonra Terminal 2’ye uğrayarak şehir merkezine doğru ilerler. N17 otobüsü yolculuğuna Terminal 1’den başlarken, N16 Terminal 2’den hareket eder.

Belediye otobüslerinin ücreti 2,15 Euro’dur. Aerobus’lerin bilet fiyatı ise 5,90 Euro’dur. Bu farkın sebebi Aerobus’lerin hem daha hızlı ve konforlu olması hem de hareket saatlerinin çok daha sık olmasıdır.

Metro

Barselona’da raylı sistem fazlasıyla gelişmiştir. Köklü bir geçmişi olan raylı sistemde, trenler ve metrolar hemen her duraktan bağlantılıdır. İki sistem arasında kolaylıkla aktarma yapılabilir.

Bu sayede de raylı sistemi kullanarak şehrin hemen her noktasına, aktarmalarla ulaşım sağlanabilir.  

L9 Sud metro hattı, Barcelona Havalimanı ve şehir merkezi arasında gidiş gelişleri kolaylaştıran metro hattıdır. Havalimanı’ndan şehre ulaşırken trafik çekmek istemeyen yolcular genellikle metroyu tercih ederler.

15 durağı bulunan L9 Sud metro hattı sayesinde, Barcelona Havalimanı’ndan şehrin en merkezi noktalarından olan Catalunya Meydanı’na 7 durak sonra ulaşmak mümkün.

Barselona Havaalanı’ndan şehir merkezine metro ile ulaşım sağlamanın bedeli ise 4.5 Euro’dur.

Tren

Tren hatları da metrolar gibi Barselona ulaşımında büyük yer kaplar. Metro hatlarıyla birbirine birçok noktadan bağlanan tren hatları, şehrin hemen her köşesine ulaşımı sağlar denilebilir.

Şehir merkezinden Barselona Uluslararası Havalimanı’na gitmek için tren yolunu tercih etmek isteyenlerin R2 banliyö hattını kullanmaları gerekmektedir.

Barselona Havalimanı önünde bulunan istasyondan trene binilerek şehir merkezine ulaşım sağlanabilir.

R2 banliyö hattı ile, EL Clut, Passeig de Gracia, Estacio Sants, El Raval, Barrio Gotico, Barcelona Sants, Sagrada Familia, Barceloneta, Ciutat Vella (Eski Şehir) ve Catalunya Meydanı gibi çok sayıda merkezi destinasyona gidilebilmektedir.

Ayrıca aktarma noktalarını kullanarak diğer tren hatlarına ya da metro hatlarına geçilerek, Barselona’nın hemen her köşesine raylı sistem ile ulaşım sağlanabilir.

Tren yolculuğu Barselona Havalimanı’ndan kent merkezine giderken, şehrin tadını çıkarmak isteyenlerin daha çok tercih ettiği bir ulaşım alternatifidir.

Çünkü tren, diğer ulaşım yollarına nazaran daha yavaş bir seçenektir. Tren ile Barselona Havaalanı’ndan şehir merkezine seyahat etmek, yaklaşık 1 saat sürmektedir.  

R2 hattı üzerindeki merkezi noktalara ulaşmak ise, gidilecek konuma göre ortalama 40 dakika ile 1,5 saat arasında değişir.

Havaalanından Barselona şehir merkezine gidişlerde treni kullanacak olan yolcular, 4.10 Euro ödemektedirler. Bunun yanı sıra belli bir ücret karşılığında alabilecekleri seyahat kartı olan Barcelona Card da tercih edebilirler.

Taksi

Barselona Havalimanı önünde 7/24 bulunan taksilerle şehrin herhangi bir noktasına rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.

Fakat Barselona’da taksi, diğer birçok ulaşım alternatifine göre daha pahalı bir seçenektir.

Taksi daha çok Barselona şehir merkezi havalimanına 12 km mesafede olduğu için merkeze gidişlerde tercih edilir. Ama daha uzak mesafeler için taksi kullanılacağı zaman, trafik durumunu göz önünde bulundurmak gerekir.

Zaten yakın mesafe olsa dahi eğer trafiğin yoğun olduğu saatlere denk gelinirse, taksi her türlü daha pahalı bir seçenek olacaktır.

Araç Kiralama

Barselona Havalimanı’na indikten sonra çok kısa bir sürede araç kiralanabilir. Bu sayede hem daha rahat bir ulaşım şekline hem de daha esnek bir seyahat planına olanak sağlanmış olur.

Araç kiralama ile Barselona’nın hem merkezine hem de her noktasına, ayrıca çevredeki konumlara da çok rahat bir şekilde gitme imkanı da edinilir.

Barselona Havalimanı içinde Enterprise, Europecar, Sixt, Hertz gibi birçok ünlü araç kiralama firmasının ofisi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra havaalanı çevresinde de çok sayıda oto kiralama firmasının ofisi vardır.

Ayrıca terminal içerisinde araç kiralama işlemiyle vakit kaybetmek istenmeyenler, uçuştan önce internet üzerinden online olarak ya da telefon aracılığıyla araç kiralayabilirler.

Bu sayede terminal önünde kendilerini bekleyen araçlarını hemen teslim alarak hiç vakit kaybetmeyebilirler.

Barselona Havalimanı’ndan araçla merkeze gitmek ise ortalama 15 – 20 dakika gibi bir süre almaktadır.

 

(GRO) Barselona Girona-Costa Brava Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Girona Costa-Brava Havalimanı’ndan Barselona kent merkezine ulaşım için tercih edebileceğiniz alternatifler;

Otobüs

Havalimanı çıkışında yolcuları, BarcelonaBus isimli otobüsler karşılar. 45 dakikada bir hareket eden bu otobüslere binerek, 1 saat 20 dakika içerisinde Barselona şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

BarcelonaBus isimli otobüslerin ücretleri; tek yön 15 Euro iken, gidiş/dönüş 22 Euro’dur.

Tren

Havalimanından kent merkezine ulaşım için öncelikle, Girona Tren İstasyonu’na gitmeniz gerekir.

Girona-Costa Brava Havalimanı’ndan tren istasyonuna gitmek için ise, herhangi bir aracı kullanabilirsiniz.

Girona Tren İstasyonu’ndan da Barcelona Sants’e aktarma yaparak şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Taksi

Havalimanından Barselona şehir merkezine yolculuk süresi, 1 saattir. Ulaşım ücreti ise, ortalama 120 Euro’dur.