Berlin Uçak Bileti

Dünyanı genişlet, yeni yerler keşfet

Yolculuğunu unutulmaz kılmana yardım edecek en güncel seyahat ipuçları,
uzman tavsiyeleri ve sektör bilgileri.

Berlin Hakkında

Almanya’nın başkenti olan Berlin; parkları, müzeleri ve diğer dikkat çeken öğeleri ile görenleri kendine hayran bırakır.

Kente dair öne çıkan en önemli detaylardan biri; şehrin 1961-1990 yıllarında bir duvar vasıtasıyla, Doğu ve Batı olmak üzere 2’ye ayrılmasıdır. Bu süreç ise 29 yıl boyunca sürmüştür. Bugün bile bölgede, duvara ait taşlar ve turistik eşyaların satışı yapılır. Şehri ikiye ayıran duvarın adı ise Berlin Duvarı’dır.

Kuzey Almanya’da Spree ile Havel nehirleri arasında konumlanan kent, serin olsa da diğer Avrupa kentlerine göre daha ılımandır. Bölgede hava sıcaklığı; Haziran ve Temmuz 24 dereceye kadar, Ağustos ve Eylül aylarında 18 dereceye kadar, kış aylarında ise 0 derecenin altına kadar varır. Dolayısıyla Berlin’i ziyaret etmek için ilkbahar ve yaz ayları önerilen aylardır.

Toplam 6 milyon insanın yaşadığı kentin büyük bir kısmını da Türk vatandaşları oluşturur.

Berlin’de mutlaka görülmesi gereken yerler; Berlin Duvarı, Brandenburg Kapısı, Reichstag Binası (Parlamento Binası), Bergama Müzesi, Yahudi Müzesi, Charlottenburg Sarayı, Alexanderplatz, Unter den Linden Caddesi, Checkpoint Charlie, Bauhaus Tasarım Müzesi, Guggenheim Müzesi, Alman Teknoloji Müzesi, Nikolai Kilisesi ve Pergamon Müzesi’dir.

Kent aynı zamanda çok sayıda etkinlik ve konsere de ev sahipliği yapar. Şehrin bünyesinde düzenlenen etkinliklerden bazıları; Berlin Müzik Festivali ve Berlin Film Festivali gibi önemli sanat organizasyonlarıdır.

Berlin’de iki adet havalimanı bulunur. Bu havalimanları da Berlin Tegel ile Schoenefeld Havalimanı’dır. Bu iki havalimanından Berlin şehir merkezine ulaşım için; tren, metro ve otobüs gibi seçenekler mevcuttur.

Ulaşım için taksiyi tercih edenlerin bilmesi gereken detay ise, şehirdeki taksi şoförlerinin büyük bir çoğunluğunun Türk olmasıdır.

 

Berlin Havalimanları Ulaşım Bilgileri

(TXF) Tegel Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Uluslararası hizmet veren Tegel Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için; otobüs, tren, taksi ve araç kiralama hizmetleri vardır.

Otobüs

Berlin Transport Services (BVG) şirketinin otobüsleri ile şehir merkezine ulaşım sağlanır. Normal ve ekspres olmak üzere 2 seçeneği bulunan otobüs hizmetine, A ve B terminallerinden ulaşılır.

Tren

Tegel Havalimanı’ndan kalkan otobüsler ile, 5-10 dakika uzaklıkta bulunan tren istasyonuna ulaşılır.

Diğer seçenek ise, havaalanına yaklaşık 30 dakika uzaklıkta bulunan Berlin Tren İstasyonu’na gitmektir. Ancak Berlin Tren İstasyonu’na varış için, taksi ya da otobüs kullanımı gerekir.

Taksi

Tegel Havalimanı’na inen yolcular; A, C ve E çıkış kapılarındaki taksi duraklarını kullanarak, Berlin şehir merkezine gidebilir. Taksiye binmeden evvel pazarlık yapmak önerilir.

Araç Kiralama

Tegel Havalimanı’nın E terminali ya da P2 park alanı bölümlerindeki araç kiralama ofislerinden araç temin edilir. Ayrıca internet üzerinden de araç rezervasyonları yapılır.

Araç kiralama seçenekleri arasında; Avis, Enterprise, Budget, National, Alamo, Europcar, Hertz, Dollar, Thrifty, Sixt ve Buchbinder vardır.

 

(SXF) Schönefeld Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Berlin’in en yoğun ikinci havaalanı olan Schönefeld Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için, her türlü ulaşım ağı kullanılabilir.

Otobüs

Berlin şehir merkeziyle Schönefeld Havaalanı arasında karşılıklı seferleri olan otobüsler kullanılır. Berlin Transport Services (BVG) tarafından işletilen otobüsler; ekspres ve normal hat olmak üzere 2 çeşitlidir. 

Son durakta inecek olanlar ekspres, ara duraklarda inecek olanlar ise normal otobüsleri tercih etmelidir.

Tren

Trenler, Berlin şehir merkezi ulaşımı için önemli bir seçenektir. “S-Bahn railway” hattını kullanarak, havalimanından şehir merkezine ulaşım 10 dakikada sağlanır. S-Bahn treni, Ostkreuz ve Pankow duraklarına gider.

20 dakikada bir kalkan S9 ve S45 bölgesel trenleri ile de şehir merkezine ulaşım sağlanır. Bu trenler, 06.00 ile gece yarısı saati arasında çalışır.

Taksi

Havalimanının A terminalindeki taksi durağını kullanılarak, Berlin şehir merkezine ulaşım sağlanır.

Araç Kiralama

Berlin Schönefeld Havalimanı’nın A terminalinde bulunan araç kiralama ofisinden araçlar temin edilebilir. İnternet üzerinden online rezervasyon yapmak ise iyi bir alternatif olabilir.

Araç kiralama işlemi için tercih edilebilecek firmalar; Avis, Enterprise, Budget, National, Alamo, Europcar, Hertz, Dollar, Thrifty, Sixt ve Buchbinder’dir.