Bursa Uçak Bileti

Dünyanı genişlet, yeni yerler keşfet

Yolculuğunu unutulmaz kılmana yardım edecek en güncel seyahat ipuçları,
uzman tavsiyeleri ve sektör bilgileri.

Bursa Hakkında

Ülkemizin en önemli sanayi kentlerinden biri olan Bursa; Anadolu yarımadasının kuzeybatısında, Güney Marmara bölgesinde konumlanır.

Türkiye’nin 4. büyük kenti olan şehir, Marmara ve Ege bölgeleri arasında bir geçiş niteliği taşır. Bölge tarihi ipek yolunda konumlandığından, Asya’nın batıya açılan kapısı gibidir.

Bir kültür şehri olan Bursa’nın geçmişi, M.Ö. 700’lere dayanmaktadır.

Bursa’nın ismi ise, kentin kurucusu olan Bithynia Kralı Prusias’tan gelmektedir. “Prusias” adı zamanla Prusa’ya, ardından da Bursa’ya evrilmiştir.

Türkiye’nin en kalabalık kentlerinden biri olan Bursa, 2 milyon 700 binlik bir nüfusa sahiptir.

Bölgenin; Nilüfer, Büyükorhan, Yıldırım, Gemlik, Gürsu, Harmancık, İnegöl, İznik, Karacabey, Keles, Kestel, Mudanya, Mustafakemalpaşa, Orhaneli, Orhangazi ve Yenişehir olmak üzere 17 adet ilçesi mevcuttur. Ancak kentin nüfus yoğunluğu daha çok Osmangazi ilçesinde toplanmıştır.

Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü bölgede; yaz ayları sıcak ve az yağışlı geçerken, kış ayları orta soğuklukta ve yağışlıdır.

Bitki örtüsü olarak ise şehrin; %43’ü ormanla, %44’ü tarlalarla, %5’i de çayır ile meralarla kaplıdır. Fakat Bursa topraklarının %8’i tarım için elverişsizdir.

16 numaralı plaka koduna sahip olan şehirde, gezilecek ve görülecek çok sayıda doğal ve tarihi yer bulur. Kıymetli şehir, bir açık hava müzesi tadındadır.

Bu anlamda bölgeye gelen turistlerin ziyaret etmesi gereken yerlerden bazıları; Ulu Camii, Emir Sultan Camii, Cumalıkızık, Mudanya, Trilye, Oylat, Ulubat Gölü, Koza Han, Muradiye Külliyesi, Saitabat Şelalesi, Saat Kulesi, Kent Müzesi, Merinos Parkı, Saltanat Kapısı, Hünkâr Köşkü, Pirinç Han, Irgandı Köprüsü, Küreklidere Şelalesi, Hüsnü Züber Evi ve Dağyenice Göleti’dir.

Bahsi geçen yerlerden birçoğu, Osmanlı eseridir. Bunun nedeni ise, Bursa’nın geçmişte Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmasıdır.

2000’in üzerinde korunması gereken değer barındıran kentte, denemeniz gereken tatlar da bir o kadar fazladır. Bu anlamda Bursa’nın öne çıkan lezzetleri; İskender Kebabı, İnegöl Köftesi, Pideli Köfte, Kelle Peyniri (Mihalic), Kemalpaşa Tatlısı, Kestane Şekeri, Cantık ve Bağdat Hurması Tatlısı’dır.

Bölgeye ulaşımlar; hava, deniz ve kara yolu ile mümkündür. Bursa’ya uzaklık; İstanbul’dan 156 km, Ankara’dan 387 km ve İzmir’den de 330 km’dir.

Ulaşım için deniz yolunu tercih edenler; Bursa-İstanbul feribot hattını, İstanbul-Yalova arabalı vapur hattını veya Mudanya Güzelyalı-İstanbul Yenikapı hızlı feribot hattını kullanabilirler.

Şehre hava yolu ulaşımları ise, Bursa Yenişehir Havalimanı üzerinden gerçekleşmektedir.

Bursa ülkemiz için eğitim ve sanayi anlamında da büyük önem taşır. Bölgedeki; Tofaş-Fiat, Oyak-Renault ve Karsan gibi pek çok otomobil fabrikasında çeşitli araba üretimleri gerçekleştirilmektedir.

Eğitim alanında ise; Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik ve Orhangazi Üniversiteleri bölgenin önde gelen yüksek eğitim kurumlarıdır.

(YEI) Bursa Yenişehir Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Bursa Yenişehir Havalimanı, kent merkezine 50 km uzaklıkta bulunur ve Türkiye’nin birçok şehrine ulaşımı sağlar.

Düsseldorf ve Kıbrıs gibi yurt dışı uçuşları da yapılan havalimanında İç ve Dış Hat terminallerinin yanı sıra kargo terminali de bulunmaktadır.

Bursa, şehirler arasında olduğu gibi şehir içi ulaşımında da alternatifler sunan bir kent.

Bursa’da gelişen toplu taşıma da BURULAŞ adı altında Bursaray, Burtram raylı sistemler, otobüs, dolmuş ve İstanbul gibi yakın şehirlere deniz otobüsü, deniz uçağı ve helitaksi gibi toplu ulaşım araçları bulunmaktadır.

Otobüs

Bursa Yenişehir Havalimanı önünden şehir merkezine ulaşımı sağlayan yalnızca bir tane otobüs hattı bulunmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi otobüslerinden 80 numaralı otobüs hattı Bursa Havalimanı önünde hareket ederek Bilecik Bursa Yolu – Eskişehir Bursa Yolu – Ankara Bulvarı güzergahını takip ederek kent merkezine ulaşmaktadır.

80 no.lu hattın bu güzergahında Marmaracık – Kestel – Arabayatağı gibi merkezi duraklar bulunmaktadır. Bu otobüsün sefer süresi ise ortalama 1,5 saattir.

Şehir içi ulaşımda otobüs kullanmak isteyenler 80 no.lu otobüs ile Bursa şehir merkezine geldikten sonra Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi yönü için 4A numaralı otobüsü, Mezarlık yönü için 35H no.lu hattı, Derebahçe için 36H otobüsünü, Hamzabey yönü için E2 hattını kullanabilirler.

Dolmuş

Birçok kentte olduğu gibi Bursa’da da dolmuşlar şehir içi ulaşımda büyük bir yer kaplamaktadır.

Havalimanının önünden kalkan dolmuşlarla kentin birçok noktasına ulaşmak mümkün.

Bursa Yenişehir Havalimanı’nın önündeki duraklardan gidilecek yöne göre dolmuşlar tercih edilebilir. Dolmuş hatlarından en çok kullanılan iki hat ise direkt olarak Bursa Doğu Garajı’na giden dolmuş hattı ve Yenişehir Merkez’e giden dolmuş hattıdır.

Burtram

Bursa’nın raylı sistemlerini kapsayan BURULAŞ kent merkezinde birbiriyle bağlantılı birçok güzergâha ulaşan hatlar kurmuştur.

Burtram hafif raylı sistemi BURULAŞ bünyesindeki Bursa’nın tramvay hattıdır. Burtram 2 ayrı hattan oluşmaktadır ve bu hatlar aktarma noktaları ile birbirine bağlanır.

Bursa Havalimanı önünden geçen bir tramvay durağı bulunmasa da havalimanından çıkınca taksi, dolmuş ya da otobüs ile en yakındaki tramvay durağına kısa bir sürede ulaşarak trafiğe çok fazla karışmadan tramvaya geçiş yapmak mümkündür.

Burtram’ın hatları üzerinde bulunan duraklardan bazıları ise şu şekilde;

T1 hattı Ulucami – Heykel – Demirtaşpaşa – SGK – Adliye – Osmangazi – Çarşamba – Stadyum – Çatalfırın ve daha birçok merkezi noktadan geçerek tekrar aynı durağa gelen ring şeklinde bir hafif raylı sistemdir. T1 hattı Stadyum ile Heykel arasında gidip gelen nostaljik bir tramvaydır.

T3 hattı üzerinde Zafer Plaza – Tuzpazarı – Gökdere – Meydancık – Çınarönü gibi noktalar bulunmaktadır.

Bu tramvayları kullanmak isteyenler havalimanından taksi ya da dolmuşlarla tramvayın birçok durağına ulaşım sağlayabilirler.

Bursaray

Bursaray da Bursa’daki bir diğer raylı ulaşım aracıdır ve bir tren hattıdır. Havalimanı önünden Bursaray’a direkt geçiş ne yazık ki mevcut değildir.

Fakat tıpkı Burtram’da olduğu gibi Bursaray duraklarına da kısa sürede dolmuş ya da taksilerle ulaşmak mümkün.

Mudanya Yolu hattı Kestel ile Emek durağı arasındaki güzergahta hareket eder. İzmir Yolu hattı ise Kestel ile Üniversite arasında sefer düzenlemektedir.

Toplamda 39 kilometrelik bir alanı kapsayan bu tren hattında 38 adet durak bulunmaktadır.

Budo

Bursa Yenişehir havalimanından BUDO iskelelerine direkt bir ulaşım aracı yoktur. Ama şehir içi ulaşım araçlarıyla BUDO’ya ulaşmak oldukça kolaydır.

BUDO ile Yalova Armutlu’ya ve İstanbul Kabataş’a ulaşımı sağlayan deniz otobüslerinden yararlanılabilir.

Bunun dışında Gemlik ilçesinden de İstanbul Haliç’e kalkan deniz uçakları bulunmaktadır.

Helitaksi

Tıpkı BUDO, Burtram ve Bursaray’da olduğu gibi Bursa Yenişehir Havalimanı önünden direkt Helitaksi kullanım noktalarına ulaşmak mümkün değil.

Helitaksi’yi kullanabilmek için de yine şehir içi ulaşım araçlarını kullanarak Helitaksi iskelesinin bulunduğu Nilüfer ilçesine gelmek gerekiyor.

Helitaksi ile İstanbul Şişli ve Kadıköy’e ulaşım sağlayan helikopterler kullanılmaktadır.

Araç Kiralama

Havalimanına indikten sonra Bursa şehir merkezine ve çevre illere rahat bir şekilde ulaşmak için araç kiralama seçeneği değerlendirilebilir.

Bursa Yenişehir Havalimanı içerisinde bulunan Rental Cars, Rent a Car, Blue, Elit, Rigo, Holiday ve daha birçok araç kiralama şirketinin ofisinden kısa sürede kiralık araç alınabilir.

Uçağı indikten sonra havalimanında oyalanmak istemeyenler, havalimanı içindeki herhangi bir oto kiralama ofisini telefonla arayarak ya da internet üzerinden araçlarını ayırtabilir ve terminale indikleri gibi ayırttıkları araçlarını teslim alabilirler.

Bursa Hava Durumu
Bursa Yerel Saat