İstanbul Uçak Bileti

Dünyanı genişlet, yeni yerler keşfet

Yolculuğunu unutulmaz kılmana yardım edecek en güncel seyahat ipuçları,
uzman tavsiyeleri ve sektör bilgileri.

İstanbul Hakkında

Türkiye’nin en kalabalık ve en kozmopolit şehri olan İstanbul, Marmara Bölgesi’nde bulunur.

Yaklaşık 14 milyonluk bir nüfusa sahip şehir, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlar pozisyondandır. Bu anlamda İstanbul Boğazı, tüm dünya için de önemli bir birleştiricidir.

Belediye sınırları göz önünde tutularak yapılan bir araştırmaya göre İstanbul, Avrupa’nın da en yüksek nüfuslu şehridir.

Şehirde, Avrupa ve Asya (Anadolu yakası) kıtalarını birbirine bağlayan iki adet köprü mevcuttur.

Bu köprüler, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleridir. Bunun yanı sıra üçüncü köprüye dair yapım çalışmaları da hala sürer.

Dünyanın en eski yerleşimlerinden biri olan kent, günümüze dek çok sayıda imparatorluğa ev sahipliği yaptı. Bunlar sırasıyla; Roma, Doğu Roma ve Osmanlı İmparatorluğu’dur.

Bu sebepledir ki, bölgede çok sayıda tarihi esere rastlanır. Ayasofya, Sultanahmet, Süleymaniye Camileri ve Dolmabahçe Sarayı bunlardan sadece bazılarıdır.

İstanbul kozmopolit bir şehir olduğu için, bölgede farklı din gruplarına mensup olan çok sayıda insana rastlanır. Ancak temelde, 3 adet semavi din mevcuttur.

Farklı iklim kuşaklarının etkisinde olan şehir; Akdeniz, Karadeniz, Balkan ve Anadolu kara iklimlerinin etkisi altındadır. İstanbul’un yıllık sıcaklığı ise ortalama 13.5°C’dir.

İstanbul’da ulaşım konusunda çok sayıda seçenek yer alır. Bunlardan biri de Marmaray’dır.

İki kıtayı birbirine bağlayan tren, denizin altında yer alan bir tüp geçit vesilesiyle bizlere ulaşım imkanı sunar. Kıtalar arası ulaşım sağlayan bir diğer taşıt ise vapur ve motorlardır.

Vapur ve motorlar, kentte trafiğin yoğun olduğu saatlerde ulaşım için idealdir.

Eski adı Constantinople olan şehrin plakası ise 34’tür. Constantinople ismi de Roma İmparatoru Constantine’den gelir.

(IST) İstanbul Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Avrupa yakasında bulunan ve Arnavutköy’e bağlı İstanbul Havalimanı, 76.5 kilometrekarelik geniş bir alanı kapsamaktadır.

Dünyadaki en yoğun yolcu trafiğine sahip havalimanları arasında olan İstanbul Havalimanı,

İstanbul Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için çok sayıda ulaşım seçeneği günün her saatinde değerlendirilebilir. Otobüs, metro, HAVAİST, kiralık araç veya taksilerle şehir merkezine ulaşım sağlanabilir.

Burada uçağınızın iniş saatindeki trafik yoğunluğu ve yol durumu tercihlerinizi büyük ölçüde etkileyebilir.

HAVAİST

İstanbul Yeni Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki ulaşımda sıklıkla tercih edilen yollardan birisi İBB’ye bağlı özel servis veren Havaist otobüsleridir.

Belirli aralıklarla İstanbul’daki çok sayıda merkezi noktaya sefer düzenleyen Havaist otobüsleri havaalanı ulaşımını oldukça kolaylaştırmaktadır.

HAVAİST Hatları (sefer saatlerinin ve durakların detaylı bilgisine havaist sitesinden ulaşabilirsiniz)

İstanbul Havalimanı’ndan 30 dk.da bir hareket eden Avcılar – Halkalı güzergahlı otobüsler 16.00 ₺

40 dk.da bir hareket eden Bahçeşehir – Ispartakule güzergahlı otobüsler 16.00 ₺

20 dk.da bir hareket eden Bakırköy İDO güzergahlı otobüsler 18.00 ₺

30 dk.da bir hareket eden Beşiktaş güzergahlı otobüsler 18.00 ₺

30 dk.da bir hareket eden Esenler – Otogar güzergahlı otobüsler 16.00 ₺

30 dk.da bir hareket eden Kadıköy; güzergahlı otobüsler 25.00 ₺

Günün belirli saatlerinde hareket eden Madenler - Çekmeköy Metro güzergahlı otobüsler 25.00 ₺

25 dk.da bir hareket eden Marmarapark-Tüyap güzergahlı otobüsler 21.00 ₺

1 saatte bir hareket eden Pendik güzergahlı otobüsler 30.00 ₺

1 saatte bir hareket eden Samandıra Metro Tesisleri güzergahlı otobüsler 25.00 ₺

1 saatte bir hareket eden Sarıyer-Hacıosman güzergahlı otobüsler 16.00 ₺

20 dk.da bir hareket eden Sultanahmet-Eminönü güzergahlı otobüsler 18.00 ₺

15 dk.da bir hareket eden Taksim güzergahlı otobüsler 18.00 ₺

20 dk.da bir hareket eden Yenikapı güzergahlı otobüsler 18.00 ₺

40 dk.da bir hareket eden Zeytinburnu güzergahlı otobüsler 18.00 ₺

Otobüs (İETT)

Uçak iniş saatine göre pek çok yolcunun şehir içi ulaşımda tercih ettiği İETT otobüsleri İstanbul Havalimanı ile şehrin merkezi noktaları arasında da kullanılan yöntemler arasında.

Sefer saatlerine denk gelen vakitlerde İstanbul Havalimanı’na iniş yapan ve ağır valizi olmayan yolcular ulaşım için bu hatlardan faydalanmayı tercih edebilir.

İstanbul Havalimanı önünden hareket eden otobüs hatları;

H-1 İstanbul Havalimanı - Mahmutbey Metro

H-2 İstanbul Havalimanı - Mecidiyeköy

H-3 İstanbul Havalimanı - Halkalı

H-4 İstanbul Havalimanı - Atatürk Havalimanı

H-6 İstanbul Havalimanı - Mescid-i Selam/Arnavutköy

Metro

İstanbul Havalimanı ile şehir içi ulaşımın sağlanmasında henüz faaliyette olan bir metro hattı olmasa da bu yönde çalışmalar bulunuyor.

M11 Gayrettepe - Yeni Havalimanı metro hattının 2019 yılı sonunda faaliyete geçmesi planlanmaktadır. Bu metro hattı aynı zamanda M2 Yenikapı - Hacıosman metro hattı ile ve Gayrettepe istasyonunda Metrobüs hattı ile de entegre olacak.

İstanbul Havalimanı ile şehir merkezindeki ulaşımda kullanılması hedeflenen bir diğer metro hattı çalışması da 27 km uzunluğundaki Halkalı – Arnavutköy - Yeni Havalimanı metrosu.

Bunların dışında Taksim, Yenikapı ve Başakşehir gibi bölgelerdeki metro hattına gitmek isteyenler bu metrolara ulaşmak için havalimanı otobüslerini kullanabilirler.

Marmaray

İstanbul Havalimanı’ndan Marmaray hattına direkt geçiş olmasa da Marmaray’a ulaşmak isteyen yolcular havalimanı otobüsleriyle en sık sefer düzenlenen Yenikapı güzergahını tercih ederek Yenikapı’dan Marmaray hattına geçiş yapabilirler.

Taksi

İstanbul Havalimanı’nda 7/24 taksi hizmeti bulunmaktadır.

3 farklı segmentte faaliyet gösteren, 600’den fazla konforlu taksiyle hizmet veren İstanbul Havalimanı’ndan şehre gidecek olan yolcular, kredi kartı ile de taksilere ödeme yapma imkanına sahip.

Son teknolojiyle donatılmış İstanbul Havalimanı taksilerinin şoförleri de İngilizce sertifikaya sahip.

Uçak iniş saati toplu taşıma için çok uygun olmayan, araç beklemek istemeyen ve valizi çok olan yolcuların ilk tercihlerinden olan havalimanı taksilerinde çok sayıda detaya ulaşılabilecek bilgilendirme ekranları da bulunmakta.

Araç Kiralama

İstanbul Havalimanı’ndan şehre gitmek için toplu taşıma beklemek istemeyen yolcular havalimanı içerisinde bulunan araç kiralama firmalarından yararlanabilirler.

İstanbul’un yoğun trafiğini göz önünde bulundurarak, değerlendirilebilecek rahat bir ulaşım yöntemi olan araç kiralama işlemleri önceden uçak iniş saatine göre planlanıp gerçekleştirilebilir.

(SAW) İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı şehir merkezine uzaklığıyla nam salsa da aslında buradan merkezi yerlere ulaşmak hiç de zor değildir.

Metro, otobüs, HAVABÜS, taksi ve araç kiralama gibi birçok ulaşım seçeneği bulunmaktadır.

Metro

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan otobüslerle hızlı bir şekilde Kartal metro istasyonuna ulaşılabilir. Daha sonra Kartal istasyonundan M4 Kadıköy – Tavşantepe metrosuna da geçiş yapılabilir.

Havabüs

HAVABÜS otobüsleri ile Sabiha Gökçen’den hem Avrupa Yakası’na hem de Anadolu Yakası’na ulaşım oldukça kolaydır.

Havalimanından Taksim’e ulaşmak için Sabiha Gökçen Havalimanı-Kavacık-FSM Köprüsü-1.Levent-Zincirlikuyu Metrobüs- Dolapdere-Taksim gibi oldukça merkezi bir güzergâh izleyen HAVABÜS otobüsleri kullanılabilir.

Ayrıca yarım saatte bir kalkan HAVABÜS otobüsleriyle Sabiha Gökçen Havalimanı-Tem Bağlantı Yolu-Yeni Sahra – Kadıköy güzergahını izleyerek Kadıköy’e, Sabiha Gökçen Havalimanı-Tem Bağlantı Yolu-Yeni Sahra güzergahını izleyerek de Yeni Sahra’ya ortalama 1 saat gibi bir sürede ulaşılabilir.

Otobüs

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan merkezi yerlere ulaşmak için sık tercih edilen bir diğer ulaşım yolu da otobüslerdir. 

E10 ve E11 ile Kadıköy yönüne, 16S ile Uzunçayır Metrobüs yönüne, E9 ile Bostancı yönüne, E18 ile Altunizade ve Ümraniye yönüne, KM20 ve 132H ile Pendik yönüne ve KM22 numaralı otobüs ile de Kartal Metro yönüne gidilebilir.

Bunun dışında Avrupa Yakası’na geçmek için de E3 ve 122 numaralı otobüsler ile 4. Levent yönüne gidilebilmektedir. 

Marmaray

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan özellikle Avrupa Yakası’na geçmek isteyen yolcuların büyük bir çoğunluğu çok vesaitli olsa da ulaşım için Marmaray’ı tercih ediyor.

Bu yolculuk seçiminde, havalimanından otobüs veya taksi ile Kartal’a kadar gelerek M4 Kadıköy-Kartal metrosuna binilebilir ve Ayrılık Çeşmesi durağından Marmaray’a aktarma yapılabilir.

Taksi

Sabiha Gökçen Havalimanı’na gelen yolcular buranın şehir merkezine uzaklığından dolayı taksiyi fazla tercih etmeyebilirler.

İniş saatlerindeki yol trafik durumuna bakarak bu tercihi yapmak size hem büyük bir rahatlık hem de trafik yoğunluğundan kurtulma şansını verebilir.

Ayrıca Uber kullanarak da hem ortalama ne kadar sürede istenilen yere ulaşılacağı hem de ne kadar ücret ödeneceği önceden belirlenebilir.

Araç Kiralama

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek biraz uzun bir mesafe olduğundan, iniş saati trafiğin yoğun saatlerine denk gelmiyorsa havalimanı içerisindeki araç kiralama noktalarını kullanmak mantıklı olabilir.

İster havalimanına inince terminaldeki ofislerden ister telefon ya da internetle önceden araç kiralamak mümkün.

Sabiha Gökçen Havalimanı içinde Rent Go, Enterprise, Dab, Avis, Budget, Central, Sixt gibi birçok araç kiralama ofisi bulunmaktadır.

 

İstanbul Hava Durumu
İstanbul Yerel Saat