İzmir Uçak Bileti

Dünyanı genişlet, yeni yerler keşfet

Yolculuğunu unutulmaz kılmana yardım edecek en güncel seyahat ipuçları,
uzman tavsiyeleri ve sektör bilgileri.

İzmir Hakkında

Türkiye’nin en kalabalık üçüncü şehri olan İzmir, tarih boyunca çok sayıda ilke imza atmıştır. Anadolu Yarımadası’nın batısına doğru konumlanan şehir, 8.500 yıllık köklü bir tarihe sahiptir.

Çağdaş bir liman kenti olan İzmir, Çeşme Yarımadası’na dek uzanır.

Şehrin kendi bünyesinde yer alan tarihi yapılardan da anlaşıldığı üzere, geçmişten bugüne bölgede çok sayıda medeniyet ve uygarlık yaşadı. Bunlardan bazıları; Hitit, Frigya, İyon, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Moğol ve Osmanlı’dır.

Kusursuz denizi ve sıcakkanlı insanları ile her yıl onlarca insanı ağırlayan İzmir, ülkemizin de Batı’ya açılan penceresi konumundadır.

Bu anlamda bölgenin; ekonomiden tarıma, eğitimden sağlığa, teknolojiden hayata dair katkı sağladığı şeyler yadsınamaz.

İzmir’in görülmeye değer tarihi yapılarından bazıları; Efes Antik Kenti, Meryem Ana Kilisesi, İzmir Saat Kulesi, Tarihi Asansör ve Artemis Tapınağı’dır.

“Ege’nin incisi” olarak tabir edilen İzmir’de Akdeniz iklimi hüküm sürer.  Bazı bölgelerinde yeşilinin azlığı ile görenleri şaşırtan şehirde; %50’ye yakın orman, %33’ü ekili ve dikili alan, %15’e yakın da çayır ve mera bulunur.

(ADB) İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan çıkıldığında hem İzmir şehir merkezine hem de İzmir’in birçok noktasına ulaşım çok kolay.

Havalimanına gitmek için, İzmir’in dört bir yanını kaplayan raylı sistemler, belediye otobüsleri, taksiler ve HAVAŞ otobüsleri kullanılabilir.

Otobüs

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için, 24 saat hizmet veren İzmir ESHOT belediye otobüsleri oldukça sık kullanılmaktadır.

Terminal içindeki noktalardan temin edilebilecek İzmirim Kart’la İç ve Dış hatların önünden kalkan otobüsler kullanılabilir.

Bayraklı-Karşıyaka-Mavişehir yönüne 200 numaralı hatla, Konak-Alsancak ve çevresindeki güzergaha 202 numaralı otobüslerle, Otogar-Bornova istikametine 204 numaralı otobüslerle ulaşılabilir.

Banliyö Tren (İzban)

İzmir Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmanın en hızlı ve pratik yolu banliyö treni İZBAN’dır. Terminalin hemen dışındaki peronlara, çok kısa bir süre yürüyerek rahatlıkla ulaşılabilir.

Sabah 05:30’dan gece 00:30’a kadar hizmet veren ve metro hattına da bağlanarak birçok aktarma noktası olan İZBAN treniyle, Aliağa-Tepeköy arası güzergahtaki onlarca noktaya ulaşım sağlanmaktadır.

İZBAN peronlarından alınabilecek İzmirim Kart’la, şehir merkezine kadar gidilmektedir.

Havaş

Havalimanındaki tüm terminallerin önünden rahatlıkla binilebilecek HAVAŞ otobüsleri, 24 saat boyunca şehir merkezine ve İzmir’in birçok noktasına ulaşımda kullanılmaktadır.

Çok geniş bir güzergâh ağına sahip olan HAVAŞ otobüslerinin rotasında, Alsancak-Karşıyaka-Mavişehir, Kuşadası-Söke’nin yanı sıra Aydın, Manisa’ya da hatlar bulunmaktadır.

Ayrıca Mayıs – Eylül döneminde havalimanından Çeşme'ye ulaşım için de HAVAŞ otobüsleri kullanılmaktadır.

Ortalama yolculuk süreleri ve bilet ücretleri ise şöyle;

Alsancak'tan yaklaşık 30 dakika- 11 lira

Karşıyaka-Mavişehir’den ortalama 70 dakika- 11 lira

Kuşadası’ndan yaklaşık 90 dakika- 27 lira

Söke’den yaklaşık 2 saat- 30 lira

Çeşme’den yaklaşık 90 dakika- 27 lira

Aydın’dan yaklaşık 90 dakika- 27 lira

Manisa’dan yaklaşık 90 dakika- 25 lira

Taksi

İzmir Adnan Menderes Havalimanı terminallerinin hemen dışında 24 saat bulunan taksilerle, istenilen her noktaya hızlıca ulaşılabilir.

Ancak şehir merkezine değil de özellikle Çeşme gibi şehrin dışında kalan bölgelerine gidecek olanlar için taksi pahalı bir seçenek olabilir.

Bu sebeple ulaşımda taksiyi tercih etmeden önce hem trafik yoğunluğu hem de gidilecek yerin uzaklığı öğrenilip, önceden ücret hesaplaması yapmak yarar sağlayabilir.

Araç Kiralama

İzmir Havalimanı içinde bulunan araç kiralama noktaları kısa sürede araç kiralanabilmektedir.  İş giriş-çıkış saatleri dışında trafiğin rahat olduğu İzmir'de ulaşım için araç kiralamak iyi bir fikir olabilir.

Özellikle şehirde birkaç gün geçirerek dönüşte yine uçakla seyahat edecek olanlar, araç kiralamayı tercih edebilirler.

Hatta havalimanına gelmeden birkaç saat önce aracınızı ayırtabilir, havalimanında yer alan ofislerden teslim alabilirsiniz. Dönüş zamanı geldiğinde ise uçuştan birkaç saat önce yine havalimanında bulunan kiralama ofisine teslim edebilirsiniz.

Adnan Menderes Havalimanı’nda Garenta, Hertz, Avis, Rent Go, Enterprise gibi ve bunların dışında da birçok araç kiralama ofisi bulunmaktadır.

Vapurlar Ve İskeleler

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın hemen dışında yer alan otobüs duraklarından ya da tren garından Bostanlı, Karşıyaka, Bayraklı, Alsancak, Konak, Göztepe gibi iskelelere ulaşılabilir.

Havalimanı otoparkına araçlarını bırakanlar, araçlarıyla havalimanından çıktıkları zaman çok kısa bir sürede Üçkuyular ve Bostanlı iskelelerine ulaşarak buradaki arabalı vapurları kullanabilirler.

 

İzmir Hava Durumu
İzmir Yerel Saat