Konya Uçak Bileti

Dünyanı genişlet, yeni yerler keşfet

Yolculuğunu unutulmaz kılmana yardım edecek en güncel seyahat ipuçları,
uzman tavsiyeleri ve sektör bilgileri.

Konya Hakkında

Konya, yüzölçümü baz alındığında Türkiye’nin en büyük şehridir. İç Anadolu Bölgesi’nin güneyinde yer alan şehir, 2.100.000’lik bir nüfusa sahiptir.

İklim olarak karasal iklimin hakim olduğu şehirde, kış ayları uzun ve sert geçer. Bunun yanı sıra bölgede, gece ve gündüz sıcaklıkları arasında da uçurum bir fark vardır.

İlk yerleşim bölgelerinden biri olan Konya, İslam bilgini olan Mevlana ile özdeşleştirilir.

Geçmişte çok sayıda medeniyet ve uygarlığa da ev sahipliği yapan şehir, tarihi ve kültürel birçok esere ev sahipliği yapmıştır.

Bunlardan başlıcaları; Mevlana’nın dergahı olan Yeşil Kubbe, Ereğli Müzesi, Konya Arkeoloji Müzesi, Konya Etnografya Müzesi, Konya Mezar Anıtları Müzesi, Akşehir Müzesi, Akşehir Atatürk Müzesi, Akşehir Arkeoloji Müzesi, Alaeddin Tepesi ve Çatalhöyük’tür.

Konya’nın bulunduğu bölge, düz bir ovanın üzerinde konumlanır. Bu sebeple şehir, yerleşim konusunda büyük bir rahatlığa sahiptir.

Şehrin ziyaretçileri tarafından, Mevlana Şekeri rağbet gören bir ikramdır. Mevlana Şekeri, genellikle yaşadığı şehre eli boş dönmek istemeyen ziyaretçilerin tercihidir.

Konya kendi bünyesinde 34 tane ilçe bulundurur. Bu ilçeler; Ahırlı, Akören, Akşehir, Akyokuş, Altınekin, Beyşehir, Bozkır, Cihanbeyli, Çeltik, Çumra, Çatalhöyük, Derbent, Derebucak, Doğanhisar, Emirgazi, Ereğli, Güneysınır, Hadim, Halkapınar, Hüyük, Ilgin, Kadınhanı, Karapınar, Karatay, Kulu, Kadinhani, Meram, Sarayönü, Selçuklu, Seydişehir, Taşkent, Tuzlukçu, Yalıhüyük ve Yunak’tır.

Karatay, Meram ve Selçuklu ilçeleri ise merkez ilçelerdir.

Konya il sınırlarında bulunan Konya Havalimanı’na ulaşım; kara ve deniz yolları üzerinden sağlanır.

(KYA) Konya Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Konya Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmanın otobüs, taksi, HAVAŞ, özel araç ve araç kiralama gibi birçok alternatif yolu vardır.

Otobüs

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait ATUS otobüslerinden birkaçı havalimanı dışında yürüme mesafesindeki havaalanı durağından geçerek şehir merkezine ve şehrin çeşitli bölgelerine ulaşımı sağlamaktadır.

34 numaralı hat 2. Organize bölgesinden gelerek Bilim Merkezi’ne kadar devam etmektedir.

43 numaralı otobüs Pınarbaşı’ndan gelerek merkeze oradan da Alaaddin’e devam etmektedir.

44 numaralı hattın güzergahında Aksaray Yolu – Kayacık – Ankara yolu gibi noktalar bulunmaktadır.

103 numaralı hat ise yine 2. Organize bölgesinden gelerek Aykent ve Fetih Caddesine kadar ulaşımı sağlamaktadır.

Havaş

Konya Havalimanı’ndan şehrin merkezine ulaşımı HAVAŞ otobüsleri ile sağlamak hem hızlı hem de çok tercih edilen bir seçenektir.

Taksiye kıyasla daha ekonomik bir alternatif olan HAVAŞ otobüsleri ile ortalama 30 dakika sürede 12 liraya şehir merkezine ulaşılabilir.

HAVAŞ otobüsleri, havalimanına uçağın inmesinden 25 dakika sonra kalkış yapmakta ve Otogar – Aydınlıkevler – Kulesite – Belediye – Anıt gibi noktalardan geçmektedir.

Taksi

Konya Havalimanı’ndan kent merkezine gitmek için tercih edilebilecek en hızlı ulaşım biçimi taksidir.

Havalimanı önünde 24 saat bulunabilecek taksilerle trafik durumuna bakarak, şehre hızlı ve hesaplı bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tramvay

Havalimanından tramvay hattına direkt geçiş bulunmamaktadır fakat terminale15 dakikalık mesafede olan tramvayın Köprü ve Sancak duraklarına taksi ya da dolmuşlarla çok kısa sürede ulaşım sağlanabilir.

Araç Kiralama

Havaalanı içinde araç kiralama hizmeti sunan birçok ofis bulunmaktadır.

İniş yapar yapmaz bu ofislerden birine gidip çok kısa bir sürede araç kiralanabilir böylece şehir merkezine konforlu ve hızlı bir şekilde ulaşılabilir.

Konya Rental, Sistem Oto, Enterprise, Budget, Hertz gibi araç kiralama şirketleri havaalanı içindeki ofislerden bazılarıdır.

Konya Hava Durumu
Konya Yerel Saat