Paris Uçak Bileti

Dünyanı genişlet, yeni yerler keşfet

Yolculuğunu unutulmaz kılmana yardım edecek en güncel seyahat ipuçları,
uzman tavsiyeleri ve sektör bilgileri.

Paris Hakkında

Fransa’nın başkenti olan Paris; Sen Nehri’nin iki yanında, Paris Havzası’nın üzerinde konumlanır. Aşkın şehri olarak tabir edilen bölge; anıtları, köklü tarihi, meşhur cadde ve sokakları ile şehrin ziyaretçilerini kendine hayran bırakır.

Aynı zamanda Dünya tarihini de biçimlendiren Paris’te Fransız ihtilali (1789) ile birlikte bütün taşlar yerine oturmuştur.

Kalabalık sayılabilecek olan şehir, yaklaşık 12 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Bölge iklim olarak yarı kıtasal, yarı da okyanussaldır. Bu sebepledir ki Paris, atlas okyanusundaki değişimlerin etkisinde fazlaca kalır. Bölgede kış ayları soğuk ve yağışlı geçer.

Kentin simgesi haline gelen Eyfel Kulesi’nin yanı sıra, bölgede çok sayıda görülmesi gereken yer mevcuttur. Başlıca olanları; Louvre Müzesi, Şanzelize Bulvarı (Champ Elysees), Notre Dame Katedrali, Arc de Triomphe, Musée d’Orsay, Sacré Coeur, Luxembourg ve Tuileries Bahçeleri, Zafer Takı ve Place de la Bastille’dir.

Paris seyahati sırasında güzel fotoğraf kareleri yakalamak isteyenlere ise Sen Nehri’nin kenarı önerilir.

Tüm bunların yanında Paris; Fransa Bisiklet Turu ve Fransa Açık Tenis Turnavası gibi şehir için önemli organizasyonlara da ev sahipliği yapar.

Şehirde iki adet havaalanı bulunur. Bu havaalanları; Charles de Gaulle ve Orly Havalimanı’dır. Ayrıca Paris’ten; Belçika, Almanya ve İngiltere ülkelerine hızlı tren ile ulaşım imkanı mevcuttur.

Charles de Gaulle Havalimanı ile Paris şehir merkezi arasında 30 km mesafe var iken, Orly Havalimanı ile Paris şehir merkezi arasında da 16 km’lik mesafe bulunur. Orly Havalimanı Paris’in güneybatısına doğru konumlanır.

Paris Havalimanları Ulaşım Bilgileri

(CDG) Charles De Gaulle Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Charles de Gaulle Havalimanı’ndan her türlü ulaşım ağı mevcuttur. Havaalanı içerisinde açık ve kapalı katlı otoparklar bulunur.

Tren

RER B treni, havaalanından kent merkezine ulaşım için idealdir.

Buradaki trenler; Saint-Michel Notre-Dame, Luxembourg, Port-Royal, Denfert-Rochereau, Cité Universitaire, Châtelet-Les Halles ve Gare du Nord noktalarına yolcu taşır. Trenler 7-8 dakikada bir yeniden hareket eder.

En çok Gare du Nord (ana tren istasyonu) noktasına gitmek kolaydır. Diğer noktalara varış süresi daha uzundur. Gare du Nord noktasına ise 35 dakikada varılır; standart yetişkin ücreti ise 10,30 Euro’dur.

Not: RER treni sadece 2. ve 3. terminallerden hareket eder. RER metroya göre daha çok tercih edilir. Sebebi ise daha az durakta durmasıdır.

Otobüs

Otobüs (RoissyBus) ve gece otobüsleri (Noctilien night buses) ile merkeze ulaşım sağlanır.

RoissyBus ile şehir merkezine 1 saat içinde ulaşılır. Bu otobüslere ise 1, 2 ve 3 nolu terminallerden binilir.

Shuttle

“Super Shuttle”, Paris’teki tüm havaalanlarından şehir merkezine ulaşım sağlayan bir firma. Firmanın müşterilerinepaylaşımlı yolculuk, non-stop servis ve özel araç seçenekleri de vardır. Kişiye özel yolculuk etmek isteyenler, firmanın 7/24 sağladığı imkanlardan yararlanabilirler.

Standart shuttle ücreti; 2 kişiye kadar 60 Euro, 4 kişiye kadar 70 Euro’dur (ücretler Kuzey Paris için geçerlidir.)

Araç Kiralama

Şehrin trafiği yüzünden tavsiye edilmez ancak havaalanında böyle bir hizmet mevcuttur. Kiralama hizmeti sunan şirketler; Avis, Budget, Enterprise, Europcar, Firefly, Hertz, Sixt, Interrent, Alamo, Advantage, Dollar, Thrifty ve TT Car Transit ’tir.

Taksi

Her terminalin önünde taksi durağı mevcuttur. Tercihe göre önceden rezervasyon yapılabilir.

(ORY) Orly Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Orly Havalimanı kentin en büyük ikinci havalimanıdır. Havalimanı ile şehre ulaşmak için otobüs, tren, taksi ve araç kiralama gibi seçenekler değerlendirilebilir.

Otobüs

Orly Havaalanı’nın yolcu kapısında pek çok otobüs bulunur. Bunlar Val d’Europe Airports, Bus 91.10, Orlybus, Cars Air France şirketlerine ait otobüslerdir. Bu otobüsler ile ulaşım oldukça ekonomiktir.

Trafik yoğunluğuna göre yolculuk süresi değişir fakat ortalama 30 dakikadır.

Orlybus ortalama tek yön ücreti 7.70 Euro iken, Air France 12 Euro’dan başlıyor.

Tren

ORLYVAL Treni sürücüsüzdür. RER B’ye ulaşım için hizmet vermektedir. Fakat RER hattına geçmek için ilk olarak Antony İstasyonu’na ulaşım gerekmedir. Bu biletin ücreti ise 10.75 Euro değerindedir.

Taksi

Orly Havalimanı’ndan Paris merkezine taksi ücreti 40-55 Euro civarındadır.

Araç Kiralama

Avis, Budget, Enterprise, Europcar, Firefly, Hertz, Sixt, Interrent, Alamo, Advantage, Dollar, Thrifty ve TT Car Transit araç kiralama seçenekleri arasındadır.

(BVA) Beauvais Tille Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Paris Beauvais Tille Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım, toplu taşıma hizmetleriyle oldukça rahattır. Ancak havaalanı içerisinde tren istasyonu bulunmamaktadır.

Otobüs

Beauvais Tille Havalimanı terminalinin çıkışındaki otobüsler, Paris için önemli bir ulaşım merkezidir. Buradaki otobüsler 7/24 düzenli aralıklarla hizmet verir ve Porte Maillot Metro İstasyonu’na kadar ulaşım sağlar. Bu anlamda otobüsler, havaalanı ulaşımı için en ekonomik ulaşım araçlarıdır.

Taksi

Paris Beauvais Tille Havalimanı’yla şehir merkezi arasında 80 km. mesafe olduğu için ulaşım ücretleri fazladır. Ancak birkaç kişiyle birlikte binmek ve pazarlık yapmak maliyeti düşürecektir.

Beauvais Tille havalimanından taksiyle şehir merkezine ulaşmanın maliyeti 100-120 Euro arasındadır.

Gece tarifesinin kullanıldığı saatlerde ise bu fiyat 140-160 Euro’ya kadar varabilir.

1-1,5 saat süren yolculukta 3-4 kişi seyahat etmek çok daha mantıklıdır.

Araç Kiralama

Trafik sebebiyle özel araç kullanımı önerilmese de havalimanı terminalindeki “rent a car” ofislerinden araç temin edilir. Bu anlamda internetten online rezervasyon yoluyla da araç sağlanmaktadır.