Trabzon Uçak Bileti

Dünyanı genişlet, yeni yerler keşfet

Yolculuğunu unutulmaz kılmana yardım edecek en güncel seyahat ipuçları,
uzman tavsiyeleri ve sektör bilgileri.

Trabzon Hakkında

Zigana Dağları arasında konumlanan Trabzon, Karadeniz’in en büyük ikinci şehridir. Geçmişi M.Ö. 2000’li yıllara kadar uzanan şehir, çok sayıda uygarlığa da ev sahipliği yapmıştır.

Bunlardan bazıları; Pers, Bizans ve Roma’dır. Bölgedeki tarihi eserlerde de bu uygarlıkların izlerine rastlanır.

Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan Trabzon, her yönüyle tipik bir Karadeniz ilidir. “Şehzadeler şehri” olarak tabir edilen şehir, geçmişte pek çok şehzadenin eğitimi adına kullanılmıştır.

Trabzon İpek Yolu üzerinde yer alır. Bu nedenle, Avrupa ve Asya arasında önemli bir geçiş noktasına sahiptir.

Trabzon’da tipik bir Karadeniz bitki örtüsü olarak çok sayıda orman bulunur. Bunun yanı sıra şehrin coğrafyası; 2,500 çeşit bitki ve 450 çeşit ota ev sahipliği yapar.

Bu anlamda bölgenin, nefis fotoğraf karelerine imkan tanıdığı söylenir. Trabzon’un iklimi ise; kışları serin ve yağışlı iken, yazları ılık ve yağışlı geçer.

Bu nedenle Trabzon’daki evlerin birçoğu ahşap olarak inşa edilmiştir.

Bölgeye gitmişken tatmanız gereken lezzetler ise; Buğulama, Mıhlama, Lahana çorbası, Laz böreği, Sürmene pidesi, Akçaabat köftesi, kuymak, Hamsiköy sütlacı, Kalkanoğlu pilavı, Trabzon ekmeği, karalahana çorbası, kaygana ve hamsili ekmektir.

Bölgede görmeniz gereken başlıca yerler; Ayasofya Kilisesi, Vazelon Manastırı, Saint Anna Kilisesi, Yenicuma Camii, Santa Maria Kilisesi, Ortahisar Camii, İrena Kulesi, Kaymaklı Manastır ve Kızlar Manastırı’dır.

Trabzon, çok kültürlülüğün en iyi örneklerinden biridir. Dolayısıyla bölgede, farklı inançlara dair pek çok kutsal yapı yer alır.

(TZX) Trabzon Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Trabzon Havalimanı, şehir merkezine en yakın olan havalimanları arasındadır. Bu yüzden şehre ulaşım konusunda hiç sıkıntı yaşanmayan bir noktadadır.

Ayrıca havalimanı, Karadeniz Teknik Üniversitesi Kampüsü’ne ise 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Otobüs – Dolmuş

Trabzon Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için terminalin hemen karşısından kalkan otobüs ve dolmuşları kullanılabilir.

Beşer dakika arayla geçen dolmuşlar sizi hem şehir merkezindeki meydana hem de Trabzon Otogarına hızlıca ulaştırabilir.

Belediye otobüsü kullanmak isteyenler, Çimenli otobüsüne havaalanının hemen önünden binerek ister Çimenli yönüne ister Değirmendere – Meydan ve Sahil yönüne gidebilirler.

Yomra hattını kullanarak Yomra – Şana yönüne ya da Meydan – Atapark – Sahil Peronu yönüne gidilebilir.

Konaklar otobüsüyle ise Fatih Parkı ya da Lale Sitesi yönlerine gidilebilmektedir.

Havaş

HAVAŞ otobüsleri, uçak iniş saatlerine göre birçok güzergaha düzenledikleri seferlerle havalimanından şehre ulaşmanın en kolay ve rahat yoludur.

Uçak iniş saatinizden kısa bir süre sonra terminalin önünden kalkan ve 30 dakika gibi bir sürede, Tanjant Yolu – Yavuz Selim Bulvarı – Uzunkum ve Beşirli güzergahında ilerleyerek şehir merkezine giden HAVAŞ otobüslerinin bilet fiyatı 6 liradır.

Hopa – Ardeşen – Rize güzergahına giden HAVAŞ otobüsleri de yine terminalin önünden kalkmaktadır.

Hopa, Arhavi, Fındıklı, Ardeşen, Pazar, Çayeli, Rize, Derepazarı, İyidere ve Of noktalarına servisi olan bu güzergahın süresi ve bilet ücreti gidilen merkeze göre değişiklik gösterir.

Tirebolu güzergahında ilerleyen otobüsler ortalama 2 saatlik seferde Akçaabat, Çarşıbaşı, Vakfıkebir, Beşikdüzü, Eynesil, Çavuşlu, Görele ve Tirebolu gibi noktalara 16 liraya ulaşım sağlamaktadır.

Taksi

Trabzon Havalimanı önünde 24 saat boyunca taksi bulunmaktadır.

Hem İç hem Dış Hatlar terminalleri önünden taksiye binerek şehir merkezine gitmeniz kısa sürecek olsa da trafik yoğunluğunu ve taksi ücretlerinin biraz yüksek oluşunu göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır.

Araç Kiralama

Trabzon Havalimanı içerisinde birçok araç kiralama noktası mevcuttur.

Hem şehri rahatça gezmek isteyenler hem Rize, Giresun, Artvin gibi komşu şehirleri de görmek isteyenler, bu noktalardan çok kısa bir sürede araç kiralayabilirler.

Böylece Karadeniz’in eşsiz doğasının tadını çıkararak seyahatlerini rahat bir şekilde sürdürebilirler.

Trabzon Havaalanı içinde Rent Go, Avis, Enterprise, Sartes, Budget gibi birçok araç kiralama firmasının ofisi bulunmaktadır.

Trabzon Hava Durumu
Trabzon Yerel Saat